VŠETKY KATEGÓRIE

FILTRE: Čo sú ND filtre a na čo slúžia?



ND Filtre patria k základným typom fotografických filtrov. Skratka ND je odvodená z anglického označenia Neutral Density, čiže filter s neutrálnou hustotou, zrozumiteľnejšie neutrálny sivý filter.
ND filter sa umiestňuje pred objektív a znižuje množstvo svetla, ktoré sa dostáva do fotoaparátu. Čiže niečo ako slnečné okuliare pre fotoaparát, samozrejme, bez akéhokoľvek farebného posunu. Farebná neutralita je v prípade ND filtrov dôležitá, ND filter by v zásade nemal ovplyvniť farebné podanie výslednej fotografie.

ND filtre sa používajú v troch základných situáciách.

1. Zníženie clonového čísla
V prípade, že potrebujeme dosiahnuť menšiu hĺbku ostrosti, napríklad pri snímaní portrétu, no svetelné podmienky to neumožňujú. Predstavme si situáciu. Svieti slnko a potrebujeme odfotiť portrét s malou hĺbkou ostrosti. Na fotoaparáte nastavíme najkratší expozičný čas (napr. 1/8000 sek.), najnižšie ISO (ISO 100), no v daných svetelných podmienkach vychádza clonové číslo f/5.6, čo je na náš portrét príliš veľa. Potrebujeme sa dostať na clonové číslo f/2. Neostáva nič iné, len znížiť množstvo svetla, ktoré vniká do objektívu, teda použiť ND filter. V našom prípade použijeme filter, ktorý zníži množstvo svetla o 3 expozičné stupne (ND8).


Foto: Nancy Ramos

2. Predĺženie expozičného času
Najčastejším dôvodom použitia ND filtra je predĺženie expozičného času. Tento spôsob sa používa v mnohých žánroch, vo fotografii umožňuje snímať pohybujúce sa objekty na dlhšie časy, čo otvára priestor kreativite. Vďaka ND filtru je možné predĺžiť expozičný čas rádovo na sekundy alebo minúty a vytvárať zaujímavé kompozície ako sú vodopády, morský príliv, pohybujúce sa oblaky a podobne.


Foto: Kristen Ryan

3. Natáčanie videa
Pri natáčaní videa je veľmi dôležité zvoliť správny expozičný čas, nielen vzhľadom na svetelné podmienky, ale aj v závislosti od použitej frekvencie snímania (pravidlo 180 stupňov). Svetelné podmienky však často neumožňujú nastaviť ten správny expozičný čas, hlavne v prípade intenzívneho slnečného počasia. V takýchto prípadoch je použitie ND filtra prakticky nevyhnutnosťou.

Druhy ND filtrov:
ND filtre má v ponuke prakticky každý výrobca filtrov. Ponuka na trhu je veľmi široká, filtre sa medzi sebou líšia stupňom stmavenia, tvarom (klasické okrúhle a hranaté) a povrchovou úpravou.

Najdôležitejší parameter je samozrejme stupeň stmavenia filtra. ND filtre sa vyrábajú vo všetkých možných denzitách, od svetlo sivých, ktoré znížia množstvo svetla o 1 alebo 2 expozičné stupne, až po prakticky čierne, ktoré sa používajú napríklad pri fotografovaní slnka a slnečnej koróny.
O označovaní ND filtrov pojednáva samostatný článok: Označovanie ND filtrov ►

Dnes sú populárne aj tzv. variabilné ND filtre, ktoré umožňujú plynule meniť stupeň stmavenia v určitom rozsahu. Tieto filtre majú obrúčku s možnosťou otáčania, podobne ako polarizačný filter. Otáčaním obrúčky je možné meniť stupeň stmavenia. Nevýhodou týchto filtrov je možnosť vzniku nežiadúceho krížového efektu (anglicky cross effect, alebo X-effect). Je to jav, keď pri určitom natočení variabilného ND filtra môže dôjsť k vytvoreniu tmavého kríža v tvare písmena X naprieč záberom. Riziko vzniku tohto efektu závisí od ohniskovej vzdialenosti objektívu a stupňa stmavenia. Riziko rastie s klesajúcou ohniskovou vzdialenosťou objektívu a rastúcim stupňom stmavenia variabilného filtra.

Z pohľadu konštrukcie sa ND filtre rozdeľujú na klasické okrúhle, ktoré sa skrutkujú na predný závit objektívu a na hranaté (štvorcové), ktoré sa zasúvajú do príslušného držiaka filtrov.

ND filtre rôznych výrobcov sa od seba odlišujú aj v prípade použitia rôznych technológií, ktoré ovplyvňujú vlastnosti filtrov. Ide hlavne o použitie antireflexných úprav, vodoodpudivej povrchovej úpravy a podobne.

Veľmi dôležitou vlastnosťou lepších ND filtrov je schopnosť absorbovať infračervenú časť spektra. Takéto filtre veľa výrobcov označuje ako IR ND alebo IRND. Ide o dôležitú vlastnosť hlavne v prípade veľmi tmavých ND filtrov, ktoré sa používajú na dosiahnutie dlhých expozičných časov. Na infračervené svetlo, aj keď je ľudskému oku neviditeľné, sú do určitej miery citlivé snímače digitálnych fotoaparátov. A to aj napriek tomu, že sú snímače vybavené IR Cut ochranou. Infračervené žiarenie nie je nebezpečné, no v prípade veľmi dlhých expozícií môže spôsobiť farebný posun výslednej fotografie. A ND filtre so schopnosťou blokovať IR spektrum tomu dokážu do určitej miery zabrániť.

Aký tmavý ND filter si vybrať ?
Neexistuje univerzálna rada, ktorý ND filter je najlepší. Výber toho správneho filtra závisí od toho, aký žáner sa fotí, v akých svetelných podmienkach, aký štýl práce používa fotograf a či bude filter používaný na natáčanie videa.
V zásade, svadobní fotografi, ktorí často fotia portréty v exteriéri, často siahajú po ND filtroch so stmavením 3, prípadne 4 expozičné stupne (ND8 alebo ND16). Krajinári, ktorí obľubujú zábery s pohybovou neostrosťou vody, vodopádov alebo oblohy, sa väčšinou uspokoja s ND filtrom so stmavením 6 expozičných stupňov (ND64). V prípade, že je zámerom dosiahnuť expozíciu dlhú aj niekoľko desiatok sekúnd, treba zvoliť filter so stmavením 10 expozičných stupňov (ND1000), prípadne ešte viac.

Nasledujúca tabuľka zobrazuje kompletnú ponuku ND filtrov podľa veľkosti, stačí kliknúť na požadovaný rozmer:

Okrúhle filtre Štvorcové filtre
37mm 62mm 84 - 85mm
40.5mm 67mm 100mm
43mm 72mm 150mm
46mm 77mm 165mm
49mm 82mm
52mm 86mm
55mm 95mm
58mm 112mm